ELE 504 – Dijital Kontrol Sistemleri, 2022–2023/II

Duyurular (yeniden eskiye)

 • Ara sınav sorularına ulaşmak için tıklayın. Son gönderim tarihi 7 Nisan 2023 Cuma günü saat 23.59’dur.
 • 27 Mart 2023 Pazartesi günü ders yapılmayacaktır.
 • Ara sınav 29 Mart 2023 Çarşamba öğleden sonra ödev olarak verilecek ve bir hafta süresi olacaktır.
 • Uzaktan eğitim sürecindeki derslerimiz için aşağıdaki linkler geçerlidir:
  Pazartesi: https://us02web.zoom.us/j/85292057309
  Çarşamba: https://us02web.zoom.us/j/82884574327
  Not: Pazartesi ve Çarşamba günleri için linklerin farklı olduğuna dikkat ediniz. Bunlar Ortam’daki resmi ders linkleridir. Daha önceden kendim oluşturup vermiş olduğum linklerin aksine okulun ders linkleri dışarıdan katılıma kapalıdır. Mutlaka ETU eposta adresinize bağlı Zoom hesabınızla girmeniz gerekiyor (eğer yoksa oluşturunuz), aksi halde sistem girmenize izin vermeyecektir. Linke tıkladığınızda girmekte sıkıntı yaşıyorsanız önce Zoom’u açıp, ETU adresinize bağlı hesabınıza girip, sonra Katıl butonuna basarak doğrudan Toplantı Kimliğini girerek (Pazartesi için 85292057309, Çarşamba için 82884574327) deneyiniz. Link ders saatinden 5-10 dakika önce aktif olmaktadır, daha önce giremeyebilirsiniz. Ek destek gerekirse Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü’ne ulaşabilirsiniz: btm@etu.edu.tr, 0 (312) 292-4665, 0 (312) 292-4318
 • Sizlerden gelen geribildirimler doğrultusunda dersi alan çoğu öğrencimizin çevrimiçi olarak derse katılımının uygun olacağı, ancak az sayıda da olsa bazı öğrencilerin ders saatinde okulda olacağı anlaşılmaktadır. Bu duruma uygun farklı bir çözüm olup olmadığı hafta içi araştırılmaya devam edilecek ve gerekirse ek duyuru yapılacaktır. Ama resmi olarak uzaktan eğitim devam ettiği sürece bir şekilde uzaktan katılım daima mümkün olacaktır. Bunun için Zoom bilgileri daha sonra duyurulacaktır fakat büyük ihtimalle artık Ortam’daki linkler kullanılacaktır.
 • Cumhurbaşkanlığı ve YÖK açıklamaları gereği yaza kadar derslerin uzaktan yapılması kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda biz de bu şekilde derslerimize çevrimiçi olarak devam edeceğiz. Zoom linki daha sonra buradan duyurulacaktır. Ancak üniversitemiz rektörlüğü çevrimiçi derse ek olarak isteyen öğrenciler derslikte dersi dinleyebilir şeklinde bir ilave açıklama yapmış olup, bu durum bir miktar karışıklık doğurmaktadır.
  Dersimiz normalde hoca tarafından tahtaya yazılan ve öğrencilerin not tuttuğu bir formatta bir derstir. Çevrimiçi olduğunda da tahta yerine tablet aracılığıyla ekrana yazılarak devam ettirilebilmektedir. Ancak hem sınıfta olsun hem çevrimiçi olsun gibi normal dışı bir durum istenmesi halinde hoca tarafından yine tablete yazılarak yapılması gerekecektir çünkü cep telefonu vs. ile tahtanın çekilip ekrana verilmesi şeklinde geçmişte işlenen derslerde çok sıkıntılar yaşandığı ve uzaktan takip etmeye çalışan öğrencilerin yazılanları neredeyse hiç göremediği tecrübe edilmiştir. Dolayısıyla böyle bir format için tek çözüm öğrencilerin sınıfa gelip sırada oturup yine kendi telefon, tablet, bilgisayarlarından dersi takip etmesi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda da öğrencilerin neden sınıfa gelmeye zorunlu tutulması gerektiği net değildir, bu şekilde olacaksa zaten uzaktan bulundukları ev, iş yeri vb. ortamlarda da aynı şekilde takip edebilecekleri açıktır.
  Sonuç olarak bu dersin geçen hafta da yaptığımız gibi sadece çevrimiçi olarak işlenmesi, hocanın ve öğrencilerin sınıfa gelmesi gibi bir durumun olmadan sadece uzaktan takip ettikleri bir formatta yapılması düşünülmektedir. Cumhurbaşkanlığı ve YÖK tarafından yapılan açıklama ile istenilen durum da aslında bu şekildedir. Ancak herhangi bir sebepten dolayı yukarıda anlatıldığı şekilde (yine tahtadan değil kendi cep telefonu, tablet, bilgisayarından ama sınıfta sırada oturmak suretiyle) dersi derslikte takip etme mecburiyeti bulunan bir öğrenci varsa en geç 19 Şubat 2023 Pazar öğlene kadar dersin hocasına eposta ile bildirmesini rica ediyoruz; bu durumda uygun bir çözüm bulmaya çalışacağız.
 • Rektörlükten yapılmış olan açıklama ile 20 Şubat’a kadar derslere ara verilmiştir. Gelecek hafta (13 Şubat haftası) ders yapılmayacaktır.
 • Aldığımız geri bildirimlere istinaden derslerimizi alan öğrencilerimizden doğrudan veya dolaylı olarak ülkemizin yaşadığı deprem felaketinden etkilenmiş olan, seyahat zorunluluğu da olacak kişiler olduğu anlaşılmaktadır. Ek olarak kronik rahatsızlığı sebebiyle birkaç gün sürekli eksi sıcaklıkta seyredecek havalarda sağlık sorunu yaşayacağını bildiren öğrencimiz de olmuştur. Gelen talepler derslerin bu haftalık yüz yüze değil çevrimiçi yapılması yönündedir. Bölümdeki diğer hocalarla yapılan görüşmelerde onlar da benzer durumlar olduğunu bildirmişlerdir. Bu sebeple yarınki (8 Şubat 2023 Salı) dersimiz de sınıfta değil çevrimiçi olarak yapılacaktır. Zoom linki daha sonra buradan duyurulacaktır. Katılım zorunlu değildir; fiziksel, psikolojik veya başka sebeplerle yarın uygun olmayan kişiler daha sonra istedikleri zaman videolardan takip edebilirler.
 • Yarın (6 Şubat 2023 Pazartesi) kötü hava şartları beklentisi olduğundan dersimiz çevrimiçi olarak yapılacaktır. Zoom linki daha sonra buradan duyurulacaktır.
 • 1 Şubat 2023 Çarşamba günkü dersimiz blok ders yapılacak ve on dakika kadar erken bitirilecektir.
 • Ödev 1: Ders kitabı (Ogata 2. baskı) Chapter 2 için Example Problems kısmından A-2-2, A-2-3, A-2-5, A-2-6, A-2-7, A-2-8, A-2-10 (sadece kısmi kesirler açılımı ile yapın), A-2-11, A-2-12, A-2-15 ve Problems kısmından B-2-1, B-2-3, B-2-5, B-2-7, B-2-9, B-2-10, B-2-16, B-2-17.
 • Çarşamba günkü derslerimiz 355 numaralı sınıfa alınmıştır.
 • Dersin künyesine ulaşmak için tıklayın.
 • Dersle ilgili tüm duyurular bu alandan yapılacaktır. Bu alanı düzenli olarak takip etmek sizin sorumluluğunuzdur.

Dersin amaçları, kazandıracağı bilgi ve beceriler

Ayrık zamanlı sistemler ve dijital kontrol teorisinin temellerinin anlaşılması ve bunların mühendislik problemlerine uygulanması.

Dersin Hocası

 • Dr. Coşku Kasnakoğlu
  Ofis: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, oda 139
  Eposta: kasnakogluGmail01
  Tel: (312) 292-4259
  Ofis saatleri: Müsait olduğu her zaman

Dersin Asistanı

Plan 

 • Ders saatleri: Pazartesi 10:30–12:20 (Z73), Çarşamba 10:30–12:20 (355) (Dersin yapılacağı sınıf belki değişebilir. Bazı dersler de blok olarak yapılabilir. Değişiklikler web sitesinden duyurulacaktır.)
 • Ara sınav bilgileri: 29 Mart 2023 Çarşamba öğleden sonra ödev olarak verilecek ve bir hafta süresi olacaktır.

Dersin Web Sitesi

Notlandırma

 • Ara sınav notu: %50
 • Final dönemi ödevi notu: %50
 • Ödevler toplanmayacak ve notlandırılmayacaktır. Ancak sınav sorularının bir kısmı bunlara dayanacağından sınavlardan iyi not alabilmek için ödevleri çözmeniz şarttır.

Ders Kitabı

 • Katsuhiko Ogata, Discrete Time Control Sysetms, 2. Baskı, Prentice Hall, ISBN: 9780133286427.

Dersin Konuları

 1. Giriş: Ayrık zamanlı sistemler
 2. z-dönüşümü
 3. Fark denklemleri
 4. G(s)’den G(z)’nin elde edilmesi için yaklaştırma yöntemleri
 5. S-alanından z-alanına eşleştirme
 6. Blok diyagramların z dönüşümü ifadelerinin elde edilmesi
 7. Kararlılık analizi
 8. Ayrık zamanlı filtreler
 9. Gerçekleme yöntemleri
 10. Sürekli hal hata analizi
 11. Kök yer eğrileri ve dijital kontrolör tasarımı (belki)

Ders videolarının olduğu oynatma listesine ulaşmak için tıklayın.

Son Güncelleme: 25 Mart 2023