ELE515 – MATLAB ile Bilgisayarlı Kontrol, 2013–2014/II

image001

Duyurular (yeniden eskiye)

 • Notlandırma ile ilgili soruları olanlar 14 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 8.30-10.30 arası Teknoloji Merkezi Kontrol Sistemleri Laboratuvarında (112) dersin asistanı ile görüşebilir. Notların artık sisteme girilmesi gerektiği için bu tarih ve saatten sonra ödev notları ile ilgili sorular, epostalar vs. cevaplanamayacaktır.
 • Tüm ödevlerin değerlendirilmesi tamamlanmıştır, notlara ulaşmak için tıklayın. Son ödevini henüz göndermemiş olanlar için son geç gönderme (puan kırılarak değerlendirme) tarihi 13 Nisan 2014 Pazar saat 23.59’dur. Bu tarihten sonra gönderilen ödevler değerlendirilmeyecek ve sıfır olarak kabul edilecektir.
 • Ödev notlarına ulaşmak için tıklayın. Bu link ödevler okundukça güncellenecektir, düzenli takip ediniz.
 • Üçüncü ödev sorularına ve açıklamalarına ulaşmak için tıklayın. Son teslim tarihi  11 Nisan 2014 Cuma günüdür.
 • 20 Mart 2014 Perşembe günkü ders son dersimizdir, konular bitmiş olduğundan bu tarihten sonra ders yapılmayacaktır.
 • İkinci ödev sorularına ve açıklamalarına ulaşmak için tıklayın. Son teslim tarihi  26 Mart 2014 Çarşamba günüdür.
 • 7 Mart 2014 Cuma günü ders yapılmayacaktır.
 • Kodların yayınlanmak üzere düzenlenmesi (publish özelliği) konusunu içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS10_CK01.m.
 • Ayrık-zamanlı (dijital) sistemler, ayrık zamanda kontrol tasarımı, çeşitli ayrıklaştırma yöntemleri ve bunların kıyaslanması konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB ve Simulink dosyalarını indirmek için tıklayın: DERS9_CK01.mmotorModelAyrik01.mdl.
 • Durum geribeslemesi, kutup atama, doğrusal karesel düzenleyiciler, gözleyici tasarımı, farklı sistemlerin birbirine bağlanması konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS8_CK02.m.
 • 20 Şubat 2014 Perşembe günü ders yapılmayacaktır.
 • Birinci ödevin birinci sorusunda bir yanlış yazılma yazılma olmuş, şu şekilde düzeltilmesi gerekiyor: “Sürtünmeler ihmal edilecek ve yere her sekişinde hızından %15 kaybettiği varsayılacaktır.” Düzeltilmiş ödev dosyasını indirmek için tıklayın.
 • Birinci ödev sorularına ve açıklamalarına ulaşmak için tıklayın. Son teslim tarihi  23 Şubat 2014 Pazar günüdür.
 • Kalman filtresi uygulamaları konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS7_CK01.m.
 • Kontrolör tasarımı yaklaşımları, türevsel, oransal, integral (PID) kontrolcüler, kapalı çevrim sisteminin analizi, kontrollü sistemin Simulink’te gerçeklenmesi konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB ve Simulink dosyalarını indirmek için tıklayın: DERS6_CK01.mmotorModel01.mdl.
 • Modelleme, transfer fonksiyonu, durum uzayı gösterimi, sistemin zaman ve frekans alanındaki cevapları, kök yer eğrisi konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS5_CK02.m.
 • Sinyal işleme yaklaşımları, Fourier dönüşümü, filtreler konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS4_CK02.m.
 • Sembolik değişkenler ve işlemler, sembolik denklemler ve çözümleri konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS3_CK01.m. Derste yapmış olduğumuz alıştırmanın özeti için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: Alistirma01.m.
 • MATLAB’a giriş, genel kullanım ve programlama konularını içeren özet için tıklayın. İlgili MATLAB dosyasını indirmek için tıklayın: DERS1_CK01.m.
 • Dersle ilgili tüm duyurular buradan yapılacaktır.  Öğrenciler bu alanı düzenli olarak takip etmekle yükümlüdür.

Dersin Hocası

 • Dr. Coşku Kasnakoğlu Ofis: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, oda 165 Eposta: image004 Tel: (312) 292-4259 Ofis saatleri: Müsait olduğu her zaman
 • Övünç Elbir (Dersin asistanı) Ofis: Teknoloji Merkezi, Kontrol Sistemleri Laboratuvarı (112) Eposta: image006 Ofis saatleri: Müsait olduğu her zaman

Plan     

 • Ders saatleri: Perşembe 10:30-12:20 (177), Cuma 10:30-12:20 (179)

Dersin Web Sitesi

Notlandırma

Ders uygulama dersi olduğu için yazılı sınav olmayacaktır. MATLAB ödevleri üzerinden aşağıdaki gibi notlandırılacaktır:

 • Ödevler (3 adet): %35. (Toplam %105 – %5 bonus)

Kaynaklar

Ders için ana kaynak ders notları olup, bunlara web sitesinden ulaşılabilir. Bunun dışında MATLAB ve kontrol sistemlerine ilgi duyan öğrenciler ekstradan aşağıdaki yardımcı kaynaklara göz atabilirler.

 1. Introduction to Matlab-Simulink- A project approach -> O.Beucher, M.Weeks
 2. Analysis and Design of Control Systems Using Matlab-> Rao V.Dukkipati
 3. Linear Feedback Control – Analysis and Design with Matlab -> D.Xue, Y.Chen, D.P.Atherton
 4. Modern Control Systems Analysis and Design Using Matlab -> Robert H.Bishop
 5. Modern Control Design with Matlab and Simulink -> Ashish Tewari
 6. Signals and Systems using Matlab -> Luis F. Chaparro
 7. Automatic Control of Atmospheric and Space Flight Vehicles -> Ashish Tewari
 8. Modern Control Engineering -> Katsuhiko Ogata,
 9. Discrete Time Control Sysetms -> Katsuhiko Ogata

Dersin Konuları

 1. MATLAB’a giriş, genel kullanım, programlama
 2. Fonksiyon oluşturma, diferansiyel denklemler ve çözümleri
 3. Simulink’e giriş, model oluşturma ve çözdürme
 4. Sembolik değişkenler ve işlemler, sembolik denklemler ve çözümleri
 5. Sinyal işleme yaklaşımları, Fourier dönüşümü, filtreler
 6. Modelleme, transfer fonksiyonu, durum uzayı gösterimi, sistemin zaman ve frekans alanındaki cevapları, kök yer eğrisi
 7. Kontrolör tasarımı yaklaşımları, türevsel, oransal, integral (PID) kontrolcüler, kapalı çevrim sisteminin analizi, kontrollü sistemin Simulink’te gerçeklenmesi
 8. Kalman filtresi uygulamaları
 9. Durum geribeslemesi, kutup atama, doğrusal karesel düzenleyiciler, gözleyici tasarımı, farklı sistemlerin birbirine bağlanması
 10. Ayrık-zamanlı (dijital) sistemler, ayrık zamanda kontrol tasarımı, çeşitli ayrıklaştırma yöntemleri ve bunların kıyaslanması
 11. Kodların yayınlanmak üzere düzenlenmesi (publish özelliği)
 12. Çeşitli örnekler ve uygulamalar

Son Güncelleme: 12 Nisan 2014